Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Opiekun: P. Bożena Stachurska
Spotkania: Pierwsza sobota miesiąca g. 17.00

Krucjata Wyzwolenia Człowieka zwana też Dziełem Niepokalanej, Matki Kościoła jest maryjnym ruchem przeciwalkoholowym, który stoi zdecydowanie na stanowisku całkowitej abstynencji od alkoholu, zmierzającej do życia w prawdziwej wolności. Ważną rolą w strategii jest modlitwa za ludzi uzależnionych.

Członkowie KWC podejmują całkowitą abstynencję od alkoholu jako dobrowolną formę postu, która wsparta modlitwą, jest konkretną odpowiedzią na apel Jana Pawła II o odnowę moralną w naszej Ojczyźnie. KWC podjęta została oficjalnie 8 czerwca 1979r. na lotnisku w Nowym Targu w obecności Papieża Jana Pawła II. Ojciec Św. Wpisał swoje błogosławieństwo do Księgi Czynów Wyzwolenia poprzedniego dnia w celi Św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Św. Stanisław i Św. Maksymilian to patronowie KWC. Założycielem KWC był śp. Ojciec Franciszek Blachnicki, odpowiedzialna za KWC jest Stanica, modelatorem Krajowym Krucjaty jest ks. Piotr Kulbacki.

W parafii Św. Jana Ap. i Ew. Krucjata Wyzwolenia powstała w 1980r. ale wśród krucjatowiczów naszej parafii są osoby, które podjęły krucjatę w 1979 r. i były na spotkaniu z Papieżem w Nowym Targu. Krucjata w naszej parafii liczy 75 osób oraz około 45 sympatyków.

Spotkania KWC odbywają się w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 17.00, po spotkaniu odprawiana jest Msza św. m.in. za uzależnionych. Członkowie KWC uczestniczą w spotkaniach organizowanych przez „Anonimowych Alkoholików”, bo to pozwala nam zrozumieć, że alkoholizm jest chorobą. Abstynencja od alkoholu jest darem, podjętym dobrowolnie z pobudek miłości i odpowiedzialności za dobro drugiego człowieka, abstynencja jest zadośćuczynieniem za grzechy pijaństwa jest również skutecznym środkiem przemiany obyczajów.