Duszpasterstwo więzienne

Opiekun: Ks. Sebastian Kruk
Spotkania: Msza św. niedzielna o godz. 14.00

Parafia Św. Jana Apostoła i Ewangelisty swoimi staraniami duszpasterskimi obejmuje również struktury zakładu karnego w Oleśnicy. Duszpasterstwo więzienne powstało w 1980 roku. Obecnie ks. proboszcz Mieczysław Janczyszyn - kapelan zakładu karnego, stara się skazanym przybliżać zbawcze plany Boże, jakie wypełniają się w osobie Jezusa Chrystusa.

Działalność więzienna, jaka jest prowadzona wypływa z samego nakazu Chrystusa Pana, który chciał, aby Dobra Nowina była głoszona wszelkiemu stworzeniu. Podejmując, zatem to wyzwanie koniecznym stało się przekroczenie przez duszpasterzy bram zakładu karnego.

Dzięki tak rozumianej misji Kościoła więźniowie mają możliwość korzystania z sakramentów świętych, Eucharystii, katechez i naprawy swojego życia.Więźniowie mają możliwość łączenia się z całym Kościołem Powszechnym przez uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii, okresowych nabożeństwach i cotygodniowej katechezie.

W Zakładzie Karnym jest kaplica p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego, przygotowana bardzo dobrze do pełnienia swojej funkcji sakralnej. W każdą sobotę jest w niej sprawowana Msza św. niedzielna o godz. 14.00, w której uczestniczą więźniowie.

Dzięki otwartości duszpasterstwa więźniowie mogą pogłębiać swoje życie duchowe, podjąć refleksję na dotychczasowymi decyzjami życiowymi i próbować je naprawić. Tylko tak pojęta troska duszpasterska o skazanych może pomóc im w odnowie swojego życia.