Wypominki 2021

środa, 06-10-2021 | dodał: ks. Tomasz Michalik

Wypominki to jedna z najbardziej popularnych form modlitwy błagalnej za zmarłych, której tradycja sięga X wieku. Rozróżnia się wypominki jednorazowe, oktawalne, półroczne i roczne. Wierni na kartkach wypisują swoich zmarłych i przynoszą je do swoich duchownych wraz z przewidzianą ofiarą. Są one wyrazem miłości i jedności całego Kościoła: pielgrzymującego na ziemi i tego, który przeszedł już granicę śmierci.

Pisząc imiona zmarłych na kartkach wypominkowych, a następnie je odczytując, wyrażamy wiarę, że ich imiona są zapisane w Bożej księdze życia. Znaczenie wypominek jest tym większe, że podobnie jak w starożytności, tak i dzisiaj, związane są one z Eucharystią.

Wypominki w naszej parafii zaczną się 03.11, a zakończą 26.11 (oprócz niedziel). Będą one w innej formie niż w ubiegłych latach. Przy ołtarzu Matki Bożej Nieustającej Pomocy 11.10 zostaną wyłożone kartki z wypominkami na poszczególne dni (po 40 kartek na każdy dzień). Prosimy, aby wziąć tylko jedną kartkę na konkretny dzień, który nam odpowiada i do końca października wrzucić ją wraz z ofiarą do skrzynki w zakrystii lub kancelarii. Modlitwa za zmarłych będzie odprawiona w dzień, który widnieje na kartce.

Prosimy także, aby nie korzystać z kartek wypominkowych z innych parafii, albo z lat poprzednich oraz nie kserować obowiązujących kartek. Można je pobrać tylko z bazyliki (nie będzie ich w kancelarii parafialnej).

Będzie możliwość także zamówienia modlitwy wypominkowej online. Formularz pojawi się tutaj:"Wypominki online" w najbliższym czasie. Wypominki internetowe zostaną odprawione 29.11 i, jeśli będzie ich dużo, również 30.11.